U Beogradu je 22. oktobra održan okrugli sto potpisnika memoranduma o saradnji na projektu „Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom “. Ovaj značajan događaj organizovan je u prostorijama Privredne komore Srbije, koja je bila domaćin skupa, a okupio je brojne predstavnike institucija i organizacija sa ciljem da se učesnici informišu o rezultatima projekta, uslugama koje su dostupne u okviru projekta i razmene iskustva i primeri dobre prakse.
Pored potpisnika memoranduma, predstavnika Foruma mladih sa invaliditetom, kao nosioca projekta i organizatora događaja, skupu su prisustvovali i predstavnici partnerskih organizacija Fondacije Ana i Vlade Divac, Caritasa Srbije, Smart Kolektiva i Centara za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije. Značajan doprinos skupu dali su i savetnici Karijernih centara za osobe sa invaliditetom, čiji su uvidi iz direktnog rada sa osobama sa invaliditetom doprineli boljem razumevanju položaja osoba sa invaliditetom na tržištu rada i izazovima sa kojima se susreću.
Skup je otvorila Jovana Krivokuća-Milovanović iz Foruma mladih sa invaliditetom. U svom uvodnom izlaganju, istakla je značaj zajedničkog delovanja potpisnika Memoranduma o saradnji, koji uključuju šest lokalnih samouprava – Beograd, Suboticu, Novi Sad, Zrenjanin, Valjevo i Niš, kao i Privrednu komoru Srbije, Nacionalnu službu za zapošljavanje, Nacionalnu organizaciju osoba sa invaliditetom i Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam, a od maja 2024. godine i Grad Kragujevac, koji je podržao osnivanje prvog Podsticajnog fonda za (samo)zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Sanja Bunić iz Privredne komore Srbije naglasila je da PKS pruža podršku aktivnostima projekta od početka saradnje i osvrnula se na značaj treninga za poslodavce koji je FMi realizovao za njihove članove.
Željko Mitkovski iz Fondacije Ana i Vlade Divac dodao je da je podrška preduzetništvu među osobama sa invaliditetom od suštinske važnosti i zahvalio se predstavnicima GU Kragujevac, koji su prvi prepoznali potrebu za uspostavljanjem Podsticajnog fonda za (samo)zapošljavanje osoba sa invaliditetom u svojoj lokalnoj zajednici.
Nakon uvodnih reči, Slađana Lević iz Foruma mladih sa invaliditetom predstavila je postignute rezultate projekta tokom protekle dve godine. Najvažniji rezultati odnose se na otvaranje šest karijernih centara, koje je u prethodnom periodu koristilo oko 250 korisnika, program radne prakse za mlade sa invaliditetom u kojem je u prethodnom ciklusu bilo uključeno 20 poslodavaac i 22 praktikanta, treninge za poslodavce na kojima je oko 300 učesnika iz poslovnog sektora dobilo značajne informacije o inkluzivnim procedurama i zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Kada je u pitanju Portal za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kojim upravlja FMI, naglasila je da je Portal privukao 70 novih poslodavaca i 500 kandidata, da je oglašavanje pozicija frekventije nego u prethodnom periodu što ukazuje na značajan napredak u ovoj oblasti.
Diskusija koja je usledila omogućila je razmenu informacija među potpisnicima Memoranduma o aktivnostima iz oblasti ekonomskog osnaživanja. Učesnici su razmatrali ključne teme od značaja za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom i prakse koje lokalne samouprave sprovode. Ova razmena ideja pružila je priliku za zajedničko razmatranje budućih koraka i mogućih pravaca saradnje.
Na kraju skupa, Slađana Lević je sumirala zaključke, naglasivši važnost nastavka saradnje kako bi se osigurao ravnopravan pristup tržištu rada za osobe sa invaliditetom.
Ovaj događaj predstavlja značajan korak ka jačanju inkluzije i pružanju podrške u zapošljavanju osoba sa invaliditetom, čime se dodatno jača kapacitet zajednice da odgovori na potrebe svih svojih članova.
Okrugli sto je organizovan u okviru projekta Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom u partnerstvu sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID). Drugi partneri projekta su Karitas Srbije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Smart Kolektiv i Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom.