Forum mladih sa invaliditetom
POZIVA
sve zainteresovane pojedince, udruženja i socijalna preduzeća da se prijave na
KONKURS
za edukaciju socijalnih preduzetnika, osnivanje i rukovođenje socijalnim preduzećima u lokalnoj zajednici
O programu
Program vam pomaže da započnete ili razvijete svoj socijalni biznis – da otvorite ili razvijete socijalno preduzeće.
Program je namenjen svima koji imaju socio-preduzetničke ideje i žele da ih pretoče u konkretan socijalni biznis/preduzetništvo, kao i onima koji već imaju neku formu socijalnog preduzeća i žele dalje da ga razviju, prošire i unaprede.
Teme programa:
– karakteristike osetljivih grupa i zapošljavanje
– rešavanje konfliktnih situacija
– izbegavanje stresa
– karijerna orijentacija
– prepoznavanje potencijalnih radnih kompetencija kod pripadnika osetljivih grupa
– osnove socijalnog preduzetništva
– iluzije o socijalnom preduzetništvu
– plusevi i minusi socijalnog preduzetništva
– kultura lokalne zajednice i socijalno preduzetništvo
– potencijalno tržište za socijalna preduzeća
– karakteristike socijalnog menadžera
– uspostavljanje socijalnog preduzeća
– upravljanje socijalnim preduzećem
– resursi u socijalnom preduzeću
– lobiranje i sklapanje lokalnih partnerstava
– rad sa medijima
– volonterizam i socijalno preduzetništvo
– podržavajuća pravna regulativa
– istraživanje lokalne okoline u svrsi pronalaženja preduzetničke ideje za osnivanje socijalnog preduzeće
– razvoj preduzetničke ideje
– priprema poslovnog plana
– pronalaženje sredstava za podizanje socijalnog preduzeća
Obuka će biti interaktivna, uključujuči i praktični rad na terenu.
Program će pohađati 10 učesnika, koji će biti izabrani na osnovu poslatih prijava.
PROGRAM POČINJE 23. MARTA 2015. GODINE.
Trajanje i datum obuke: 15 dana
23.03 – 27.03.2015. |
30.03 – 03.04.2015 |
14.04 – 18.04.2015. |
Napomena: organizator pokriva sve troškove obuke (radni materijal, osveženje i ručak). Organizator ne pokriva troškove smeštaja i putnih troškova.
Svi učesnici obuke će biti pozvani na besplatnu studijsku posetu Papilotu u Sloveniji (http://www.papilot.si/sl/ ). Studijska poseta traje 4 dana, a Forum mladih sa invaliditetom pokriva sve troškove učesnika (prevoz, smeštaj i dnevnice).
Nakon obuke, svi učesnici dobijaju supervizijsku podršku u trajanju od 4 meseca.
Učešće i razvoj biznis plana kroz ovaj program omogućava i dobijanje sertifikata o završenoj obuci, kao i stvaranje mreže međusobne podrške samih učesnika.
Forum mladih sa invaliditetom i Papilot će nastojati da tokom trajanja programa obezbede kontakte sa predstavnicima profitnog sektora i lokalnih samouprava, koji mogu doprineti realizaciji socijalnih biznis planova.
Kako se prijaviti
Da biste se prijavili za učešće u programu potrebno je da popunite kratak Prijavni formular uz koji ćete poslati svoju biografiju sa naglaskom na svojim iskustvima.
Prilikom popunjavanja prijavnog formulara poželjno je da budete što konkretniji i da vaša ideja bude što realnija. Ukoliko je to moguće, vrlo je poželjno da ste već dobro osmislili poslovni koncept i obavili neophodna istraživanja. Posebno će se vrednovati ideje / biznisi koji uključuju angažovanje osoba sa intelektualnim i/ili mentalnim teškoćama.
Prednost pri odabiru će imati lica sa obrazovanjem u oblasti ekonomskih ili tehničkih nauka i menadžmenta, kao i lica koja imaju radno iskustvo u oblasti preduzetništva.
Rok za podnošenje prijava je 16. mart 2015. godine.
(prijave poslate nakon isteka roka neće biti uzete u razmatranje)
Popunjeni prijavni formulari i biografije se šalju na e-mail adresu: jovana.krivokuca@fmi.rs
Mesto održavanja programa
Centar za inkluziju, inovaciju i integraciju – In Centar
Cara Lazara 5-7, Beograd
Program realizuju:
Papilot – Institut za unapređenje i razvoj kvaliteta života, Slovenija
Osnovan je 1995. godine i zapošlјava veliki broj profesionalaca iz oblasti obrazovanja, psihologije, profesionalne rehabilitacije, zapošlјavanja i radne terapije. Papilot teži pobolјšanju i razvoju kvaliteta života, naglašavajući promociju socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom. Glavne aktivnosti usmerene su na promociju socijalnog preduzetništva, obrazovanja, obuke i usmeravanja osoba sa invaliditetom, kao i drugih osetljivih grupa. Cilј usluga i aktivnosti je pružanje mogućnosti zapošlјavanja, jednak tretman, efikasna socijalna inkluzija i kvalitet rada sa osetljivim grupama koji omogućavaju uspešnu reintegraciju u tržište rada i društvo.
Papilot je najveće privatno preduzeće u Sloveniji koje sprovodi profesionalnu rehabilitaciju za osobe sa invaliditetom. Ima dvadeset godina iskustva na području socijalnog preduzetništva u Sloveniji, a 15 godina u regionu i šire u EU, i to u školovanju kadrova i podizanju socijalnih preduzeća.
Forum mladih sa invaliditetom već deset godina aktivno radi na društvenom uključivanju osoba sa invaliditetom, zastupanjem i promovisanjem ljudskih prava kroz uspostavljanje partnerstava, izgradnju i jačanje neophodnih ljudskih i drugih resursa i kapaciteta. Zalaže se za razvoj potencijala marginalizovanih osoba, njihovo potpuno uključivanje u društvo u odnosu na njihove potrebe, bori se protiv diskriminacije i radi na širenju svesti o položaju osetljivih grupa stanovništva.
U protekle 3 godine, Forum je uspešno realizovao 3 škole socijalnog preduzetništva, kroz koje je obuku za pisanje biznis planova prošlo ukupno 50 osoba.
O socijalnom preduzetništvu
Socijalno preduzeće se definiše kao “preduzeće koje je prvenstveno orijentisano na rešavanje određenih društvenih problema i koje sopstvenu ostvarenu dobit ulaže u dalji razvoj svoje delatnosti ii u društvenu zajednicu”.
Jednostavnije rečeno, socijalno preduzeće je:
1) profitabilno
2) ima društveno korisne ciljeve
3) ostvareni profit koristi za rešavanje društvenih ili problema u vezi sa životnom sredinom
Socijalni preduzetnici su pojedinci koji nude inovativna rešenja za goruće društvene probleme.
Snaga socijalnog preduzetništva je u podsticanju pozitivnih društvenih promena i socijalne inkluzije. Ovaj koncept podržava civilno društvo, ekonomsku emancipaciju ugroženih grupa i društvenih zajednica, ekološki i ekonomski razvoj. Socijalna preduzeća mogu da ojačaju privredu, otvore nova radna mesta i reše različite socijalne probleme. Ona preispituju neke od postojećih politika i pomažu vlasti da unapredi način organizacije i pružanja javnih usluga. Socijalna preduzeća takođe mogu da podignu nivo etičkih standarda poslovanja i društvene odgovornosti korporacija. Socijalni preduzetnici su dokaz da finansijski uspeh ne isključuje odgovorno ponašanje prema društvenoj zajednici i životnoj sredini.