Forum mladih sa invaliditetom je povodom obeležavanja 03. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, organizovao sastanak Mreže poslodavaca za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, u želji da se javnosti pošalje poruka o važnosti teme zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
Forum mladih sa invaliditetom je kontinuirano, od perioda pre donošenja Zakona, pružao konsultativnu i savetodavnu podršku poslodavcima kroz niz usluga sa ciljem doprinosa povećanju zaposlenja i zapošljivosti osoba sa invaliditetom na inkluzivan i održiv način. Kako bismo unapredili datu podršku i bili stalan oslonac kompanijama, početkom 2021. osnovali smo Mrežu poslodavaca koji prepoznaju značaj zapošljavanja osoba sa invaliditetom, a koja će sprovođenjem aktivne politike zapošljavanja uticati na unapređenje ne samo položaja osoba sa invaliditetom već i na uspostavljanje novih društvenih vrednosti u Srbiji. Primeri društveno odgovornih kompanija pokazuju da je zapošljavanje osoba sa invaliditetom resurs koji ima pozitivan efekat i na samo poslovanje. „A1 je kompanija kojoj su na prvom mestu ljudi. Verujemo u snagu pojedinca i njegov potencijal da pokreće stvari i inspirše ljude oko sebe. U društvu u kom kom još uvek postoje predrasude o zapošljavanju osoba sa invaliditetom FMI je napravio važne pomake, pre svega time što je olakšao povezivanje poslodavca sa kandidatima i kroz podršku samom procesu zapošljavanja. Uvereni smo da zajedničkim snagama možemo aktivno doprineti većoj ekonomskoj i društvenoj inkluziji osoba sa invaliditetom i omogućiti im kvalitetniji život.“ izjavio je Vladimir Milenković, HR partner u A1 Srbija. Članice Mreže su i kompanije: Delta Holding, Ernst&Young, Wurth, IKEA, Generali Osiguranje, Roaming networks, Enetel Solutions, Contact service, Tehnomanija, G4S, Delhaize Srbija, Mercator, NIS.
Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, usvojen 2009. godine, po prvi put uvodi obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom u Srbiji. Zakon određuje da svi poslodavci u Republici Srbiji koji imaju 20 ili više lica u radnom odnosu jesu obveznici zapošljavanja osoba sa invaliditetom. Sagledavajući tržište rada Republike Srbije u prethodnom periodu, naročito od uvođenja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom, može se zaključiti da postoje pomaci u unapređivanju položaja osoba sa invaliditetom na tržištu rada, ali ukupni postignuti rezultati i dalje nisu u potpunosti zadovoljavajući, a značajan broj osoba sa invaliditetom i dalje je izvan tržišta rada. Prilikom poslednjeg popisa stanovništva, od ukupnog broja osoba sa invaliditetom u Srbiji samo devet odsto njih je bilo zaposleno. Nešto noviji podaci Poreske uprave pokazuju napredak u ovoj oblasti, ali nedovoljno brz da bismo mogli da pariramo evropskoj stopi zaposlenosti osoba sa invaliditetom koja iznosi 50 odsto.
Na sastanku su svoj rad i iskustvo u zapošljavanju osoba sa invaliditetom predstavili i Udruženje preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom (UIPS) i dva preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, SDPS iz Beograda i Novitas Consult iz Šapca.
Kao rezultat razmene znanja i iskustva na sastanku, prisutni su poslali poruku da verujemo da svako od nas može svojim znanjem, kvalifikacijama i sposobnostima da doprinese razvoju organizacije u kojoj radi, timu sa kojim sarađuje, ali i državi i društvu u celini. Snage i kapital društva se ogledaju u različitostima, a mi smo ispunjeniji i otvoreniji jedini za druge kada prepoznamo i razumemo te snage. Zajednički cilj je stvaranje društva otvorenog za različitosti, u kom svaki pojedinac ima mogućnosti da dostigne svoj maksimum.